Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co je výplň?

Výplň představuje způsob, jak obnovit normální funkci a tvar zubu poškozeného zubním kazem. Když vám zubní lékař aplikuje výplň, nejprve odstraní zkaženou část zubu a vyčistí postiženou oblast. Poté vyčištěnou dutinu vyplní speciálním výplňovým materiálem.

Tím, že uzavírá prostor, kterým mohou bakterie pronikat dovnitř zubu, také výplň pomáhá zabránit vzniku dalšího zubního kazu. Mezi materiály, které se používají jako výplně, patří zlato, porcelán, kompozitní pryskyřice (v barvě přirozených zubů) a amalgám (slitina rtuti, stříbra, mědi, cínu a někdy i zinku).

Který druh výplně je nejlepší?
Neexistuje určitý druh výplně, který by byl ideální pro každého. To, jaký druh je pro vás nejvhodnější, závisí na velikosti kazu, na tom, zda nemáte alergii na určité materiály, kde v ústech je zapotřebí výplň udělat a také na ceně. U každého materiálu jsou brány v potaz například tyto aspekty:

  • Zlaté výplně se zhotovují na objednávku v laboratoři a pak se do zubu vlepují. Zlaté výplně jsou dobře snášeny tkání dásní a mohou vydržet déle než 20 let. Z těchto důvodů mnoho odborníků považuje zlato za nejlepší výplňový materiál. Je však často tou nejdražší volbou a použití zlaté výplně vyžaduje více návštěv ordinace.
  • Amalgámové (stříbrné) výplně jsou odolné proti opotřebení a relativně levné. Avšak kvůli své tmavé barvě jsou více patrné než porcelánové nebo kompozitní výplně a obvykle se nepoužívají na velmi viditelných místech, jako jsou například přední zuby.
  • Kompozitní (plastové) pryskyřice jsou připravovány tak, aby měly stejný barevný odstín jako vaše vlastní zuby, tudíž se používají tam, kde je nezbytný přirozený vzhled. Složky se smísí a vzniklá směs se zatlačí přímo do dutiny po kazu, kde ztvrdne. Tyto materiály nemusejí být ideální pro velké výplně, protože se mohou postupem času odštipovat nebo opotřebovávat. Také se na nich mohou tvořit skvrny od kávy, čaje nebo tabáku a nevydrží tak dlouho jako jiné druhy výplní – obvykle od 3 do 10 let.
  • Porcelánové výplně se odborně nazývají inlay a onlay, zhotovují se na objednávku v zubní laboratoři a pak se do zubu nebo na něj nalepují. Mohou být přizpůsobeny barvě vašeho chrupu a netvoří se na nich skvrny. Porcelánová výplň obvykle pokrývá převážnou část zubu. Jejich cena je podobná jako u zlatých výplní.

Pokud je zubním kazem nebo frakturou poškozena velká část zubu, lze doporučit umělou korunku. Jestliže zubní kaz pronikl až k nervu, lze použít dva různé druhy léčby: Ošetření kořenových kanálků (při kterém je poškozený nerv odstraněn), nebo proceduru, které se říká překrytí dřeně (při té se zubní lékař snaží nerv zachovat).

Jak probíhá zhotovení výplně?
Pokud se váš zubní lékař rozhodne aplikovat výplň, nejprve odstraní zubní kaz a postiženou oblast vyčistí. Vyčištěnou dutinu pak vyplní některým z materiálů popsaných výše.

Jak zjistím, zda potřebuji výplň?
Pouze váš zubní lékař může zjistit, zda máte kaz, který je nutno vyspravit pomocí výplně. Během vyšetření používá malé zrcátko, pomocí kterého prozkoumá povrch všech zubů.

Všechno, co vypadá podezřele, pak důkladně zkontroluje pomocí speciálních nástrojů. Může vám také udělat rentgenový snímek celých úst nebo jejich části. Typ léčby, který zubní lékař zvolí, bude záviset na rozsahu poškození způsobeného zubním kazem.

Silver Gold White
Stříbrný amalgám Zlatá výplň Bílá výplň (kompozitní)

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.