Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co jsou zubní protézy?

Protézy jsou náhrady za chybějící zuby, které si můžete podle potřeby z úst vyjmout. Ačkoli je nutné si na zubní protézy chvíli zvykat a nikdy se s nimi člověk necítí úplně stejně jako s vlastními zuby, mají dnešní protézy přirozený vzhled a jsou pohodlnější než dříve.

Existují dva druhy zubních protéz: celkové a částečné. Váš zubní lékař vám pomůže vybrat takový druh protézy, který je pro vás nejlepší, v závislosti na tom, zda je zapotřebí nahradit jen některé zuby, nebo všechny, a také v závislosti na ceně.

Jak zubní protézy fungují?
V případě celkových protéz se na dásně nasadí základna z akrylové pryskyřice tělové barvy. Základna protézy nahrazující horní zuby překrývá patro (horní stranu ústní dutiny), zatímco základna protézy nahrazující dolní zuby má tvar podkovy, aby nepřekážela jazyku.

Protézy jsou zhotoveny na míru v zubní laboratoři podle otisků vašich úst. Váš zubní lékař určí, který ze tří níže popsaných typů náhrad je pro vás nejvhodnější.

 • Konvenční celková náhrada
  Konvenční celková náhrada je umístěna do úst po odstranění případných zbývajících zubů a zhojení tkání. Během hojení, které může trvat několik měsíců, jste bez zubů.
 • Okamžitá celková náhrada
  Okamžitá celková náhrada se do úst vkládá bezprostředně po odstranění zbývajících zubů. (Zubní lékař provedl potřebná měření během vaší předchozí návštěvy ordinace a poté zhotovil model čelisti.) Okamžité náhrady sice mají tu výhodu, že nemusíte být ani na chvíli bez zubů, ale několik měsíců po vložení do úst se musí postupně upravovat jejich tvar a poloha. Důvodem je skutečnost, že kost, na které zuby spočívají, mění během hojení svůj tvar, takže se protéza uvolňuje.
 • Částečná zubní náhrada
  Částečná zubní náhrada spočívá na kovovém rámečku, který je připevněn k vašim vlastním zubům. Někdy se na některé z vašich přirozených zubů nasadí korunky, které slouží k ukotvení zubní protézy. Částečné zubní náhrady představují vyjímatelnou alternativu zubních můstků.

Jak dlouho trvá, než si na zubní protézy zvyknu?
S novými zubními protézami se člověk prvních několik týdnů nebo dokonce měsíců může cítit divně nebo nepříjemně. Také může nějaký čas trvat, než se naučíte s protézami jíst a mluvit. Než se svaly jazyka a tváří naučí držet protézy pevně na místě, můžete běžně zažívat pocit, že vám v ústech něco překáží nebo že je protéza volná. Ničím neobvyklým není ani nadměrná tvorba slin, pocit, že jazyk nemá dost místa, a mírné podráždění nebo bolestivost. Pokud vás zubní protézy v ústech dráždí, navštivte zubního lékaře.

Jak dlouho zubní protézy vydrží?
V průběhu času bude nutné zubní protézu znovu v ústech vyrovnat, upravit nebo ji v důsledku běžného opotřebení opatřit novou základnou. Při výměně základny jsou znovu použity původní umělé zuby. S věkem se také přirozeně mění tvar ústní dutiny. Tyto změny mají za následek uvolnění zubních protéz, takže se vám hůře žvýká a dochází k podráždění dásní. Jako minimum byste měli chodit aspoň jednou ročně na prohlídku k zubnímu lékaři.

Několik rad, jak pečovat o zubní protézy:

 • Při manipulaci se zubní protézou stůjte nad složeným ručníkem nebo umyvadlem naplněným vodou. Protézy jsou křehké, a pokud je upustíte, mohou se rozbít.
 • Nenechejte zubní protézy zcela vyschnout. Když je nepoužíváte, vložte je do čisticího roztoku na zubní protézy nebo do čisté vody. Nikdy nepoužívejte horkou vodu, protézy by se mohly zdeformovat.
 • Každodenním čištěním pomocí zubního kartáčku odstraníte ze zubní protézy zbytky potravin a usazený plak a zabráníte tvorbě skvrn. Při péči o zubní protézy lze rovněž použít ultrazvukový čisticí přístroj, který však nenahrazuje důkladné každodenní čištění zubním kartáčkem.
 • Každé ráno před vložením protéz do úst si zubním kartáčkem s měkkými štětinkami vyčistěte dásně, jazyk a patro. Toto čištění stimuluje krevní oběh v tkáních ústní dutiny a pomáhá odstranit plak.
 • Pokud se vám zubní protéza zlomí, praskne či uvolní nebo pokud se z ní kousek odštípne, vyhledejte zubního lékaře. Nesnažte se upravit protézu sami – mohli byste ji poškodit tak, že už by nebylo možné ji opravit.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.