Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Zubní můstky a zdraví ústní dutiny

Mnozí z nás vědí, že když nám chybí zub, může být obtížné účinně komunikovat, mluvit, kousat nebo dokonce i jíst. Když přijdeme o zub, je nezbytné probrat možnosti jeho nahrazení se zubním lékařem.
Zubní můstky se používají ve stomatologii k náhradě chybějících zubů a slouží jako most, který spojuje sousední zuby. Zuby na obou stranách od chybějícího zubu se nazývají nosné zuby a náhradní zub se nazývá mezičlen (falešný zub).

Proč jsou můstky důležité?
Zubní můstky pomohou obnovit váš úsměv a zachovat správný tvar obličeje. Mohou také pomoci správně žvýkat potravu, mluvit a udržet správný skus čelistí, což pomáhá zabránit tomu, aby se další zuby v ústech přesouvaly do nesprávné polohy nebo vzdalovaly od sebe.

Z jakých typů zubních můstků si lze vybrat?
Mezi tři nejběžnější typy zubních můstků patří:

1. Tradiční můstek — toto je nejoblíbenější druh můstku používaný ve stomatologii. Je vyroben z keramiky nebo z porcelánu ve spojení s kovem. Na nosné zuby na obou stranách od chybějícího zubu se nasadí korunky, které jsou propojeny mezičlenem.

2. Konzolový můstek — ten se používá, když pacient nemá na jedné nebo druhé straně od chybějícího zubu dva zuby. Korunka se nasadí na nosné zuby ležící vedle sebe a mezičlen se připevní na její konec.

3. Marylandský (adhezivní) můstek — tento můstek je tvořen kovovou konstrukcí, kde je mezičlen (falešný zub) připevněn ke kovovým nebo porcelánovým výběžkům, které se nalepí na dvojici nosných zubů. Tento typ můstku je konzervativní alternativou tradičního můstku.

Kolik můstky stojí a jak dlouho vydrží?
Průměrná cena zubního můstku se může lišit v závislosti na počtu prvků a také na oblasti nebo zemi, kde žijete. Většina zdravotních pojištění zubů pokryje část nákladů. Pokud jsou zubní můstky řádně udržovány prostřednictvím odborných prohlídek a čištění, mohou vydržet mnoho let.

Co se bude dít při návštěvách u zubního lékaře?
Při první návštěvě v ordinaci začne zubní lékař odstraňovat sklovinu z nosných zubů, aby je připravil pro nasazení korunky. Pak vám sejme otisk chrupu, podle kterého zubní laboratoř vyrobí zubní můstek, korunky a mezičlen. Váš zubní lékař vám vyrobí dočasný můstek, který budete nosit, dokud nebude hotov váš trvalý můstek.

Při příští návštěvě bude dočasný můstek odstraněn; zubní lékař na jeho místo nasadí nový, trvalý můstek a zkontroluje, zda je správně přizpůsoben. Může být zapotřebí více než jedna návštěva ordinace, aby bylo zajištěno, že můstek je na správném místě a že v ústech pevně drží.

Péče o zubní můstek
O trvalý můstek je nutno pečovat stejně jako o trvalý chrup. Můstek v oblasti mezi zuby a mezičlenem byste měli řádně čistit mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Rovněž je důležité správné čištění dvakrát denně pomocí zubní pasty s fluoridem.

Čištění můstku pomůže omezit vznik zubních kazů a zánětu dásní. Pravidelně choďte na prohlídky ke svému zubnímu lékaři, který vám můstek odborně vyčistí.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.