Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Jak bělení zubů probíhá?

Existuje mnoho způsobů, jak vybělit zuby – od bělicích zubních past a jiných výrobků, které mohou odstranit množství povrchových skvrn při velmi nízkých finančních nákladech, až po bělicí přípravky aktivované světlem, které se používají v zubní ordinaci, stojí až tisíce korun a mohou mít velmi výrazné výsledky.

Všechny metody bělení chrupu fungují jedním ze dvou následujících způsobů:

  1. Odbarvovací postupy změní přirozenou barvu vašich zubů, obvykle ji zjasní o pět až sedm odstínů. Na odbarvování je založeno bělení prováděné v ordinaci i bělení prováděné doma. Odbarvovací přípravky obsahují aktivní látku, nejčastěji karbamidperoxid nebo peroxid vodíku v koncentraci 10–22 %, která pomáhá odstranit hluboké i povrchové skvrny. Mezi jednotlivými odbarvovacími postupy existují významné cenové rozdíly:

    • Jedno odborné vybělení v zubní ordinaci pomocí přípravku aktivovaného světlem může stát několik tisíc korun, přičemž výsledkem je okamžité a často velmi podstatné zvýšení bělosti zubů. Avšak přibližně po roce, pokud konzumujete běžné potraviny a nápoje (kávu, čaj, nealkoholické nápoje), se zuby znovu mírně zbarví a vytvoří se na nich nové skvrny. V takovém případě musíte zaplatit za další odborné vybělení v ordinaci, abyste měli zuby opět bílé.
    • Speciální aplikátor zhotovený vaším zubním lékařem na míru pro bělení doma je také otázkou několika tisíc korun a obvykle se nosí několik hodin každý den nebo přes noc po dobu dvou týdnů. Když si všimnete, že se na zubech opět objevily skvrny, stačí aplikátor opět použít na jednu nebo dvě noci, čímž dojde k odstranění skvrn.
    • Mezi výrobky pro bělení zubů dostupné v běžném prodeji (k dostání v drogerii) patří přípravky, které se používají pomocí aplikátoru, bělicí gely nanášené kartáčkem a bělicí proužky v cenovém rozmezí do 1000Kč.
  2. Jiné než odbarvovací postupy jsou založeny na fyzikálním nebo chemickém působení, které pomáhá odstranit povrchové skvrny. Účinek všech zubních past je založen na mírně abrazivním působení, které odstraňuje povrchové skvrny mezi jednotlivými návštěvami zubní ordinace. Bělicí zubní pasty obsahují speciální chemické nebo lešticí látky, které umožňují důkladnější odstraňování skvrn. Rovněž při odborném bělení prováděném zubním lékařem nebo dentální hygienistkou jsou využívány abrazivní a lešticí látky, které odstraní většinu vnějších skvrn způsobených potravinami a tabákem.

Na jednotlivé metody bělení reaguje každý jinak. Na chrup některých lidí účinně působí bělicí zubní pasty, zatímco lidé s šedými zuby nebo jinými závažnými změnami zbarvení chrupu mohou potřebovat porcelánové fazety nebo adhezivní materiály (o kterých se zmiňujeme v dalším článku této sekce), aby měli úsměv, po kterém vždy toužili. Pouze váš zubní lékař nebo dentální hygienistka mohou určit, jaká metoda je pro vás nejvhodnější.

© 2002, 2003 Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.

Související videa

Související průvodci

Bělení zubů – posouzení

Bělení zubů – posouzení

Získejte individuální posouzení, díky kterému budete moci mít bělejší a zářivější úsměv.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.