Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co je ortodoncie?

Ortodoncie je obor zubního lékařství, který se zabývá řešením problémů vzniklých v důsledku nesprávné polohy zubů a čelistí. Křivé zuby a zuby, které na sebe správně nedosedají, se obtížněji udržují čisté. Hrozí nebezpečí jejich brzké ztráty kvůli zubnímu kazu a parodontóze; navíc tyto zuby příliš zatěžují žvýkací svaly, což může vést k bolestem hlavy, syndromu čelistního kloubu a bolestem krku, ramen a zad. Zuby, které jsou křivé nebo nejsou na správném místě, mohou zhoršovat váš vzhled.

Ortodontická péče přispívá k tomu, že pacient má zdravější ústa, hezčí vzhled a větší pravděpodobnost, že mu zuby vydrží po celý život.

Odborník na tuto oblast se nazývá ortodontista. Ortodontisté absolvují kromě základního stomatologického studia ještě další studium v rámci speciálního ortodontického vzdělávacího programu.

Jak zjistím, zda potřebuji ortodontickou léčbu?
Pouze váš zubní lékař nebo ortodontista může určit, zda by vám mohla ortodontická léčba prospět. Na základě použití diagnostických nástrojů a postupů, mezi něž patří úplná všeobecná a dentální zdravotní anamnéza, klinické vyšetření, sádrové modely vašeho chrupu a speciální rentgenové snímky a fotografie, může ortodontista nebo zubní lékař rozhodnout, zda lze doporučit ortodontickou léčbu, a vytvořit harmonogram léčby, který je pro vás nejvhodnější.

Pokud máte některý z následujících problémů, můžete být vhodným kandidátem na ortodontickou léčbu:

 • Předkus (neboli opsidodoncie) — horní řezáky přesahují příliš dopředu (vyčnívají) před dolní řezáky
 • Spodní předkus — „buldočí“ vzhled, kdy jsou dolní řezáky příliš vpředu oproti horním řezákům
 • Zkřížený skus — horní zuby nedosedají při kousání před dolní zuby tak, jak by správně měly (tedy mírně před ně)
 • Otevřený skus — při skusu zadních zubů zůstává mezi kousacími ploškami předních nebo bočních zubů mezera
 • Nesoulad středových linií — střed horních řezáků neleží v jedné rovině se středem dolních řezáků
 • Mezery mezi zuby — volná místa mezi zuby horního nebo dolního zubního oblouku, která vznikla v důsledku vypadnutí, vyražení nebo vytržení zubů nebo proto, že zuby celý oblouk dostatečně nevyplnily
 • Stěsnání zubů — zubní oblouk je příliš malý, takže se do něj všechny zuby nemohou vejít

Jak funguje ortodontická léčba?
Pro potřeby přemístění zubů, posílení svalů a ovlivnění růstu čelistí se využívá mnoho různých ortodontických aparátů, a to jak fixních, tak snímatelných. Tyto aparáty působí jemným tlakem na zuby a čelisti. To, která ortodontická metoda bude ve vašem případě nejúčinnější, závisí na závažnosti problému.

Mezi fixní aparáty patří:

 • Rovnátka — nejběžnější fixní aparáty, které sestávají z pásků, drátů anebo zámečků. Pásky jsou připevněny kolem zubu nebo zubů a slouží k ukotvení aparátu, přičemž rovnátka se nejčastěji připevňují na přední stranu zubů. Obloukové dráty se protáhnou skrz zámečky a připevní k páskům. Přitahování oblouku působí tahem na zuby, které se postupně posouvají do správné polohy. Rovnátka se obvykle upravují jednou měsíčně; dosažení požadovaných výsledků může trvat několik měsíců až několik let. Dnešní rovnátka jsou menší a lehčí než dříve a mají mnohem méně viditelných kovových částí. Jsou vyráběna buď v jasných barvách (pro děti), nebo jsou průhledná (těm dává přednost mnoho dospělých).
 • Speciální fixní aparáty — slouží k tomu, aby se dítě odnaučilo cucat si palec nebo silou protlačovat jazyk mezi horními a dolními řezáky. K zubům se připevňují pomocí pásků. Jelikož jsou při jídle velmi nepohodlné, měly by se používat jen v krajním případě.
 • Fixní mezerníky — pokud dítě předčasně přijde o některý mléčný zub, použije se dentální mezerník, který vzniklou mezeru udržuje otevřenou, dokud se do ní neprořeže trvalý zub. Na zub vedle mezery se připevní pásek, od nějž vede drát k zubu na druhé straně mezery.

Mezi snímatelné aparáty patří:

 • Snímací rovnátka — alternativa tradičních rovnátek pro dospělé. Čím dál více ortodontistů používá sériově vyráběná snímací rovnátka k přesouvání zubů stejným způsobem jako pomocí fixních aparátů, ovšem bez použití drátů a zámečků. Snímací rovnátka jsou v podstatě neviditelná a při jídle a čištění chrupu zubním kartáčkem a pastou nebo dentální nití se vyjímají z úst.
 • Vyjímatelné dentální mezerníky — tyto pomůcky mají stejnou funkci jako fixní mezerníky. Jsou vyrobeny na bázi akrylové pryskyřice, která překlenuje čelist, a mají mezi určitými zuby plastové nebo drátěné výběžky, které slouží k zachování mezery mezi zuby.
 • Aparáty pro změnu postavení čelisti — tyto pomůcky, kterým se také říká dlahy, se nosí na horní nebo dolní čelisti a pomáhají postupně dosáhnout toho, aby k sobě čelisti přiléhaly ve vhodnějším vzájemném postavení. Mohou se používat v případě syndromu čelistního kloubu.
 • Retní a tvářové nárazníky — tyto pomůcky slouží k tomu, aby se rty nebo tváře nedotýkaly zubů. Svaly rtů a tváří mohou na zuby vyvíjet tlakem; tyto nárazníky pomáhají tento tlak zmírnit.
 • Palatální expandér — slouží k rozšíření oblouku horní čelisti. Je to plastová destička, která se nasadí v ústní dutině na patro. Tlak směrem ven, kterým na destičku působí šrouby tohoto aparátu, má za následek zvětšení podélně probíhajícího kostního švu patra, takže dojde k rozšíření patra.
 • Vyjímatelné retainery — tyto pomůcky, které se vkládají na patro, zabraňují posunutí zubů zpět do předchozí, nežádoucí polohy. Lze je také upravit a používat k prevenci cucání palce.
 • Extraorální maska — součástí této pomůcky je pásek, který vede kolem zadní strany hlavy a vpředu je připevněn ke kovovému drátu, tzv. extraorálnímu neboli zevnímu tahu. Extraorální maska zpomaluje růst horní čelisti a udržuje zadní zuby na místě, zatímco přední zuby táhne dozadu.

Underbite OpenBite Crowding
Spodní předkus Otevřený skus Stěsnání zubů
Crossbite Overbite
Zkřížený skus Předkus

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Základní informace o ortodoncii: Tipy, péče a další

Základní informace o ortodoncii: Tipy, péče a další

Seznamte se s užitečnými informacemi o nejběžnějších ortodontických aparátech(rovnátka).
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.