Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Existují jiné alternativy vedoucí ke zlepšení mého úsměvu?

Zlepšení mého úsměvu
Jaké faktory ovlivňují barvu chrupu?
Někteří lidé mají od nejútlejšího věku žlutější zuby než jiní. Dalším zuby žloutnou s věkem. Přirozená barva vašeho chrupu může být také ovlivněna mnoha faktory. Povrchové skvrny a změny zbarvení zubů může způsobovat:

 • Tabák (kouření i žvýkání)
 • Pití kávy, čaje nebo červeného vína
 • Konzumace výrazně zbarvených potravin, jako jsou třešně a borůvky
 • Usazování nánosů zubního kamene, které vznikají mineralizací plaku

Vnitřní skvrny může způsobovat:

 • Užívání tetracyklinových antibiotik v době, kdy se zuby utvářejí
 • Žloutnutí nebo šednutí zubů v rámci přirozeného procesu stárnutí
 • Trauma, které zuby utrpí a které může vést k odumření nervu uvnitř zubu, takže zub zhnědne, zešedne nebo zčerná
 • Přílišný příjem fluoridu v době, kdy se zuby utvářejí (od narození do 16 let), následkem čehož získají zuby „skvrnitý“ vzhled
Discolored ToothWhitening

Zuby se změněnou barvou nebo skvrnami

Zuby po vybělení

Jak lze zuby vybělit?
Důkladné vyčištění chrupu zubním lékařem nebo dentální hygienistkou odstraní většinu vnějších skvrn způsobených potravinami a tabákem. Pomoci odstranit tyto skvrny z povrchu zubů v době mezi jednotlivými návštěvami ordinace může rovněž používání bělicí zubní pasty. Pokud máte skvrny mnoho let, možná si budete muset nechat zuby odborně vybělit, aby bylo zajištěno odstranění těchto odolnějších vnějších skvrn.

Vnitřní skvrny lze odstranit pomocí vybělení nebo překrytím adhezivními dentálními materiály či korunkami. Přestože jsou všechny tyto metody bezpečné a účinné, zubní lékař vám doporučí nejvhodnější postup v závislosti na stavu vašich zubů a na tom, jakých výsledků chcete dosáhnout. Přitom vezme v úvahu:

 • Stupeň a typ skvrnitosti
 • Kolik ze struktury zubu ještě zbývá (Zabírá podstatnou část zubu výplň? Je nutno a žádoucí změnit tvar zubu?)

Jak bělení zubů probíhá?
Bělení lze provádět buď v zubní ordinaci, nebo doma za použití systému, který vám zubní lékař poskytne. V případě obou metod jsou použitý bělicí gely, které skvrny na zubech odstraňují pomocí oxidace. Není neobvyklé, že se během procesu bělení mírně zvýší citlivost zubů.

 • Bělení doma
  Bělení prováděné doma je dnes oblíbenější metodou. Zubní lékař udělá otisk vašeho chrupu, podle něhož vyhotoví přesně na míru speciální aplikátor; ten naplníte bělicím gelem a nosíte jej nasazený na zubech až dvě hodiny denně nebo v noci, po dobu asi dvou týdnů. Řada bělicích sad, které dnes zubní lékaři předepisují, obsahuje roztok 10–15% karbamidperoxidu. Bělení doma je, pokud jej provádíte pod dohledem zubního lékaře, velmi účinné.
 • Bělení v ordinaci
  Tento postup, který je méně častý a dražší, trvá při každé návštěvě ordinace 30 až 60 minut a k dosažení požadované bělosti může být zapotřebí několika návštěv. Za účelem ochrany úst vám zubní lékař může na dásně nanést gelovitou látku a kolem krčků zubů umístit pryžové chránítko. Pak na zuby aplikuje oxidační látku (bělicí roztok). Někdy se v pětiminutových intervalech používá speciální světlo, které pomáhá aktivovat bělicí látku.

Jak fungují adhezivní systémy?
Adhezivní systémy využívají kompozitní pryskyřice nebo fazety z porcelánu a kompozitních materiálů, kterými se překryje povrch skvrnitých zubů, takže i zlomené nebo zdeformované zuby budou znovu pěkné a pravidelné. Existují dvě základní metody využití adhezivních systémů:

 • Lepení fazet
  Fazety jsou vytvářeny tak, aby barevně i tvarem přesně odpovídaly vašim vlastním zubům. Porcelánové fazety jsou obecně pevnější, zatímco kompozitní fazety jsou levnější. Při použití porcelánových fazet zubní lékař pořídí otisk vašeho chrupu, který pošle do zubní laboratoře, aby tam podle tohoto otisku vyrobili fazetu. Obvykle se nejdříve částečně obrousí přední plocha zubu. U obou metod je zub připraven na nalepení fazety tím, že se čelní plocha zdrsní slabým leptacím roztokem. Pak lze na zub nalepit dentálním lepidlem fazetu.

Porcelánová fazeta je sice dražší, ale umožňuje dosáhnout lepší barevné shody s okolními zuby a obvykle vydrží pět až deset let.

BeforeBonding AfterBonding

Před nalepením fazet

Po nalepení fazet

Budou se na nově vybělených zubech opět tvořit skvrny?
Skvrny se mohou tvořit na jakémkoli zubu, včetně fazet a adhezivních materiálů zmíněných výše. Chcete-li zabránit opětovné tvorbě skvrn, nekuřte, nepijte kávu, čaj a červené víno a nejezte příliš zbarvené potraviny. A dvakrát denně si čistěte zuby pastou s bělicím účinkem.

* The Complete Guide to Better Dental Care, Jeffrey F. Taintor, DDS, MS a Mary Jane Taintor, 1997.

Související videa

Související průvodci

Bělení zubů – posouzení

Bělení zubů – posouzení

Získejte individuální posouzení, díky kterému budete moci mít bělejší a zářivější úsměv.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.