Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Zdraví ústní dutiny u dětí

Jak pomáhat dětem pečovat o chrup a předcházet zubnímu kazu?
Naučit dítě správné péči o ústní dutinu již v mladém věku je investice do jeho zdraví, ze které bude mít užitek po celý život. Můžete začít tím, že mu půjdete příkladem. Řádná péče o vlastní zuby je znamením, že zdraví ústní dutiny je něco velmi cenného. A vše, co dělá z péče o zuby zábavu, například když si čistíte zuby společně se svým dítětem nebo když jej necháte, aby si mohlo vybrat svůj vlastní zubní kartáček, přispívá ke správné péči o ústní dutinu.

Chcete-li pomoci svým dětem chránit si zuby a dásně a výrazně u nich snížit riziko vzniku zubního kazu, naučte je tyto jednoduché kroky:

 • Čistěte si zuby dvakrát denně zubním kartáčkem a fluoridovou zubní pastou doporučenou stomatologickou komorou, abyste odstranili plak, což je lepkavá vrstvička na zubech, která je hlavní příčinou zubního kazu.
 • Používejte každý den dentální nit k odstranění plaku z mezizubních prostor a míst pod okraji dásní; zabráníte tak přeměně plaku v tvrdý zubní kámen. Jakmile se vytvoří zubní kámen, lze jej odstranit jen odborným zásahem.
 • Jezte vyváženou stravu s omezeným množstvím jídel s obsahem škrobů a cukrů; tyto látky podporují produkci kyselin plaku, které způsobují zubní kaz. Pokud taková jídla jíte, raději je konzumujte spolu s hlavním jídlem, nikoli samostatně mezi jídly – větší množství slin vytvářené během jídla pomáhá odstraňovat částečky jídla z úst.
 • Používejte výrobky pro péči o zuby s obsahem fluoridu, včetně zubní pasty.
 • Ujistěte se, že vaše děti pijí vodu s fluoridem. Pokud voda z vodovodu, voda ze studně nebo balená voda neobsahuje fluorid, zubní lékař nebo pediatr mohou dětem předepsat doplňky stravy s obsahem fluoridu ke každodennímu užívání.
 • Voďte své dítě na pravidelné zubní prohlídky.

Jaké techniky čištění zubů mohu ukázat svému dítěti?
Je vhodné dohlížet na dítě tak dlouho, dokud nezvládá tyto jednoduché kroky:

 • Používejte fluoridovou zubní pastu schválenou stomatologickou komorou. Na zubní kartáček naneste pastu v množství o velikosti hrášku. Dbejte na to, aby dítě pastu nepolykalo.
 • Pomocí zubního kartáčku s měkkými štětinkami nejprve vyčistěte vnitřní stranu zubů, kde se nejvíce usazuje plak. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
 • Poté vyčistěte vnější stranu všech zubů. Nakloňte zubní kartáček pod úhlem 45° proti okraji vnější dásně. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
 • Vyčistěte žvýkací plošky všech zubů. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
 • K čištění zadní části předních zubů nahoře i dole použijte špičku zubního kartáčku.
 • Čistit si jazyk je vždycky legrace!

Kdy by mělo moje dítě začít používat dentální nit?
Protože čištění dentální nití odstraňuje částečky jídla a plak, který zbyl mezi zuby po vyčištění zubním kartáčkem, měli byste začít dětem čistit zuby dentální nití, jakmile dosáhnou věku 4 let. Ve věku kolem 8 let již většina dětí může začít používat dentální nit sama, bez pomoci ostatních.

Co je pečetění zubů a jak zjistit, zda jej moje dítě potřebuje?
Dentální pečeť vytvoří vysoce účinnou bariéru proti zubnímu kazu. Dentální pečetě jsou tenké plastické vrstvy, které u dětí chrání žvýkací plošky trvalých zadních zubů, kde se tvoří většina zubních kazů. Pečetění zubů je bezbolestné a lze je provést během jediné návštěvy zubní ordinace. Zubní lékař vám může poradit, zda by vašemu dítěti mohlo pečetění zubů prospět.

Co je fluorid a jak zjistím, zda ho mé dítě dostává ve správném množství?
Fluorid je jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit vzniku zubního kazu. Tento přirozeně se vyskytující minerál se váže na zubní sklovinu a posiluje ji. V mnoha městských vodovodech je do vody přidáváno správné množství fluoridu podporující řádný vývoj zubů. Chcete-li zjistit, zda a v jaké koncentraci je u vás voda fluorizována, obraťte se na místní správu vodovodů a kanalizací. Pokud voda z vodovodu neobsahuje žádný fluorid (nebo pokud jej neobsahuje v dostatečném množství), může zubní lékař nebo pediatr navrhnout, aby dítě používalo kromě fluoridové zubní pasty také ústní vodu s fluoridem nebo fluoridové kapky.

Jak důležitá je strava pro zdraví ústní dutiny mého dítěte?
Vyvážená strava je nezbytná k tomu, aby se u vašeho dítěte vyvinul silný chrup odolný vůči zubnímu kazu. Kromě celé škály vitamínů a minerálů by dětská strava měla obsahovat hodně vápníku a fosforu a odpovídající množství fluoridu.

Zatímco fluorid je nejlepší ochranou dětského chrupu proti zubnímu kazu, časté svačiny a sladkosti jsou možná největším nepřítelem. Cukry a škroby obsažené v mnoha potravinách a svačinkách, jako jsou sušenky, bonbóny, sušené ovoce, limonády, preclíky a bramborové lupínky, ve spojení s plakem na zubech vytvářejí kyseliny. Tyto kyseliny útočí na zubní sklovinu a mohou vést ke vzniku zubního kazu.

Každý „útok plaku“ může trvat až 20 minut od dokončení konzumace jídla. Každé uždíbnutí čehokoli k snědku může vést ke vzniku kyselin produkovaných plakem. Proto je nejlepší omezit svačiny a sladkosti mezi hlavními jídly.

Co mám dělat, pokud si moje dítě odštípne kousek zubu či si zub zlomí nebo vyrazí?
V případě jakéhokoli zranění úst nebo zubů vašeho dítěte okamžitě vyhledejte pomoc zubního lékaře. Ten postižené místo vyšetří a určí vhodnou léčbu.

Pokud vaše dítě bolí zlomený či prasklý zub nebo zub s odštípnutou sklovinou, okamžitě vyhledejte pomoc zubního lékaře. Předtím, než dorazíte do ordinace, můžete dítěti podat volně prodejný lék na tišení bolesti. Ulomený kousek zubu pokud možno vezměte s sebou a přineste jej k zubnímu lékaři.

Pokud je zub zcela vyražený z úst, co nejrychleji jej doneste k zubnímu lékaři. Zubu se dotýkejte co nejméně – neotírejte ho ani jinak nečistěte. Vložte ho do lahvičky s vodou nebo mlékem a doneste ho k zubnímu lékaři. Možná se podaří zub zasadit dítěti v ústech zpět na své místo. Tomuto postupu se říká reimplantace.

Související videa

Jak pečovat o dětský chrup

Jak pečovat o dětský chrup

Toto krátké video vás naučí, jak dětem správně čistit zuby – a splnit tak základní předpoklad celoživotního zdraví jejich ústní dutiny.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Prognóza vzniku zubního kazu

Prognóza vzniku zubního kazu

Prostřednictvím několika jednoduchých otázek zjistíte míru pravděpodobnosti vzniku zubního kazu u vašeho dítěte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.