Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Zdraví ústní dutiny u dětí

Jak pomáhat dětem pečovat o chrup a předcházet zubnímu kazu?
Naučit dítě správné péči o ústní dutinu již v mladém věku je investice do jeho zdraví, ze které bude mít užitek po celý život. Můžete začít tím, že mu půjdete příkladem. Řádná péče o vlastní zuby je znamením, že zdraví ústní dutiny je něco velmi cenného. A vše, co dělá z péče o zuby zábavu, například když si čistíte zuby společně se svým dítětem nebo když jej necháte, aby si mohlo vybrat svůj vlastní zubní kartáček, přispívá ke správné péči o ústní dutinu.

Chcete-li pomoci svým dětem chránit si zuby a dásně a výrazně u nich snížit riziko vzniku zubního kazu, naučte je tyto jednoduché kroky:

 • Čistěte si zuby dvakrát denně zubním kartáčkem a fluoridovou zubní pastou doporučenou stomatologickou komorou, abyste odstranili plak, což je lepkavá vrstvička na zubech, která je hlavní příčinou zubního kazu.
 • Používejte každý den dentální nit k odstranění plaku z mezizubních prostor a míst pod okraji dásní; zabráníte tak přeměně plaku v tvrdý zubní kámen. Jakmile se vytvoří zubní kámen, lze jej odstranit jen odborným zásahem.
 • Jezte vyváženou stravu s omezeným množstvím jídel s obsahem škrobů a cukrů; tyto látky podporují produkci kyselin plaku, které způsobují zubní kaz. Pokud taková jídla jíte, raději je konzumujte spolu s hlavním jídlem, nikoli samostatně mezi jídly – větší množství slin vytvářené během jídla pomáhá odstraňovat částečky jídla z úst.
 • Používejte výrobky pro péči o zuby s obsahem fluoridu, včetně zubní pasty.
 • Ujistěte se, že vaše děti pijí vodu s fluoridem. Pokud voda z vodovodu, voda ze studně nebo balená voda neobsahuje fluorid, zubní lékař nebo pediatr mohou dětem předepsat doplňky stravy s obsahem fluoridu ke každodennímu užívání.
 • Voďte své dítě na pravidelné zubní prohlídky.

Jaké techniky čištění zubů mohu ukázat svému dítěti?
Je vhodné dohlížet na dítě tak dlouho, dokud nezvládá tyto jednoduché kroky:

 • Používejte fluoridovou zubní pastu schválenou stomatologickou komorou. Na zubní kartáček naneste pastu v množství o velikosti hrášku. Dbejte na to, aby dítě pastu nepolykalo.
 • Pomocí zubního kartáčku s měkkými štětinkami nejprve vyčistěte vnitřní stranu zubů, kde se nejvíce usazuje plak. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
 • Poté vyčistěte vnější stranu všech zubů. Nakloňte zubní kartáček pod úhlem 45° proti okraji vnější dásně. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
 • Vyčistěte žvýkací plošky všech zubů. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
 • K čištění zadní části předních zubů nahoře i dole použijte špičku zubního kartáčku.
 • Čistit si jazyk je vždycky legrace!

Kdy by mělo moje dítě začít používat dentální nit?
Protože čištění dentální nití odstraňuje částečky jídla a plak, který zbyl mezi zuby po vyčištění zubním kartáčkem, měli byste začít dětem čistit zuby dentální nití, jakmile dosáhnou věku 4 let. Ve věku kolem 8 let již většina dětí může začít používat dentální nit sama, bez pomoci ostatních.

Co je pečetění zubů a jak zjistit, zda jej moje dítě potřebuje?
Dentální pečeť vytvoří vysoce účinnou bariéru proti zubnímu kazu. Dentální pečetě jsou tenké plastické vrstvy, které u dětí chrání žvýkací plošky trvalých zadních zubů, kde se tvoří většina zubních kazů. Pečetění zubů je bezbolestné a lze je provést během jediné návštěvy zubní ordinace. Zubní lékař vám může poradit, zda by vašemu dítěti mohlo pečetění zubů prospět.

Co je fluorid a jak zjistím, zda ho mé dítě dostává ve správném množství?
Fluorid je jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit vzniku zubního kazu. Tento přirozeně se vyskytující minerál se váže na zubní sklovinu a posiluje ji. V mnoha městských vodovodech je do vody přidáváno správné množství fluoridu podporující řádný vývoj zubů. Chcete-li zjistit, zda a v jaké koncentraci je u vás voda fluorizována, obraťte se na místní správu vodovodů a kanalizací. Pokud voda z vodovodu neobsahuje žádný fluorid (nebo pokud jej neobsahuje v dostatečném množství), může zubní lékař nebo pediatr navrhnout, aby dítě používalo kromě fluoridové zubní pasty také ústní vodu s fluoridem nebo fluoridové kapky.

Jak důležitá je strava pro zdraví ústní dutiny mého dítěte?
Vyvážená strava je nezbytná k tomu, aby se u vašeho dítěte vyvinul silný chrup odolný vůči zubnímu kazu. Kromě celé škály vitamínů a minerálů by dětská strava měla obsahovat hodně vápníku a fosforu a odpovídající množství fluoridu.

Zatímco fluorid je nejlepší ochranou dětského chrupu proti zubnímu kazu, časté svačiny a sladkosti jsou možná největším nepřítelem. Cukry a škroby obsažené v mnoha potravinách a svačinkách, jako jsou sušenky, bonbóny, sušené ovoce, limonády, preclíky a bramborové lupínky, ve spojení s plakem na zubech vytvářejí kyseliny. Tyto kyseliny útočí na zubní sklovinu a mohou vést ke vzniku zubního kazu.

Každý „útok plaku“ může trvat až 20 minut od dokončení konzumace jídla. Každé uždíbnutí čehokoli k snědku může vést ke vzniku kyselin produkovaných plakem. Proto je nejlepší omezit svačiny a sladkosti mezi hlavními jídly.

Co mám dělat, pokud si moje dítě odštípne kousek zubu či si zub zlomí nebo vyrazí?
V případě jakéhokoli zranění úst nebo zubů vašeho dítěte okamžitě vyhledejte pomoc zubního lékaře. Ten postižené místo vyšetří a určí vhodnou léčbu.

Pokud vaše dítě bolí zlomený či prasklý zub nebo zub s odštípnutou sklovinou, okamžitě vyhledejte pomoc zubního lékaře. Předtím, než dorazíte do ordinace, můžete dítěti podat volně prodejný lék na tišení bolesti. Ulomený kousek zubu pokud možno vezměte s sebou a přineste jej k zubnímu lékaři.

Pokud je zub zcela vyražený z úst, co nejrychleji jej doneste k zubnímu lékaři. Zubu se dotýkejte co nejméně – neotírejte ho ani jinak nečistěte. Vložte ho do lahvičky s vodou nebo mlékem a doneste ho k zubnímu lékaři. Možná se podaří zub zasadit dítěti v ústech zpět na své místo. Tomuto postupu se říká reimplantace.

Související články

Související videa

Jak pečovat o dětský chrup

Jak pečovat o dětský chrup

Toto krátké video vás naučí, jak dětem správně čistit zuby – a splnit tak základní předpoklad celoživotního zdraví jejich ústní dutiny.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.