Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Dospělí a fluorid

Může fluorid pomoci dospělým?

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro ochranu svého chrupu proti zubnímu kazu, je zajistit dostatečný příjem fluoridu.

Fluorid není jen pro děti.

„Všichni by měli každý den přijmout určité množství fluoridu,“ říká doktorka Joan Gluchová, proděkanka pro vztahy s veřejností a vedoucí oddělení podpory zdraví na Stomatologické fakultě Pensylvánské univerzity. „Fluorid prospívá nejen dětem.“

Před dvaceti lety se zubní lékaři domnívali, že fluorid působí hlavně tím, že posiluje vyvíjející se zuby předtím, než se prořežou do ústní dutiny, a proto byly snahy o zajištění dostatečného příjmu fluoridu zaměřeny hlavně na malé děti. Současné výzkumy však ukazují, že důležitější úlohou lokálně aplikovaného fluoridu – včetně fluoridu obsaženého v zubních pastách, ústních vodách a fluoridových doplňcích stravy či jiných přípravcích – pravděpodobně je bojovat proti zubnímu kazu (spíše než posilovat vyvíjející se chrup).

„Někteří dospělí považují za zcela přirozené, že s přibývajícím věkem budou mít zubní kazy nebo že o některé zuby úplně přijdou,“ říká doktorka Gluchová. „Ale tak to být nemusí.“

Všichni lidé by sice měli užívat fluorid každý den, ale někteří dospělí jsou více ohroženi; mohou tudíž potřebovat intenzivnější příjem fluoridu. Chcete-li zjistit, zda nejste jedním z nich, položte si tyto otázky:

1. Užívám nějaké léky, které způsobují sucho v ústech? Mám nějakou nemoc, v důsledku které mám sucho v ústech?
Mnozí dospělí užívají léky, které mohou způsobovat sucho v ústech neboli xerostomii. Tento vedlejší účinek má řada běžných léků včetně léků na alergii (tzv. antihistaminik), proti úzkosti a proti vysokému krevnímu tlaku.

Sucho v ústech mohou způsobovat také některé nemoci, zejména Sjögrenův syndrom.

Bez dostatku slin jste mnohem náchylnější ke vzniku zubního kazu,“ říká doktorka Gluchová. To proto, že sliny pomáhají neutralizovat kyseliny v ústech a odplavují částečky potravy, kterými se živí bakterie způsobující zubní kaz. Sliny také obsahují mnoho prvků a sloučenin včetně fluoridu, které pomáhají udržovat vaše zuby bez kazů.

Pokud trpíte suchem v ústech, zkuste si vyplachovat ústa fluoridovou ústní vodou, která vaše zuby ochrání. V lékárně jsou také k dostání tzv. umělé sliny, jimiž mnoho lidí nahrazuje nedostatek vlastních slin. Doktorka Gluchová rovněž radí: „Nepřestávejte užívat své léky! Někteří lidé cucají tvrdé bonbóny, aby podpořili tvorbu slin, ale tím pouze ještě zvyšují množství cukru v ústech. Pijte více vody; pokud už musíte cucat bonbóny, dávejte přednost těm bez cukru, a denně užívejte fluorid.“

2. Všiml(a) jsem si – nebo mi to řekl můj zubní lékař – že mi ustoupily dásně, takže jsou vidět krčky zubů?
Než člověk dospěje, s vysokou pravděpodobností prodělá nějakou formu onemocnění parodontu, která způsobuje ústup dásní, takže jsou zuby více odhalené. Bakterie tak mají více místa, kde mohou ulpívat a množit se. Člověk je následně velice náchylný k zubnímu kazu na kořenech zubů. Například více než polovina dospělých ve věku nad 75 let měla nebo má zubní kaz na krčku některého zubu. Pokud vám zubní lékař léčil nebo léčí parodontózu, mohlo u vás dojít ke změně tvaru dásní, takže jsou odhaleny krčky zubů, což též může vést ke vzniku zubního kazu.

S cílem ochránit krčky zubů vám na ně může zubní lékař nanést fluoridový lak nebo gel. Také můžete používat fluoridovou ústní vodu nebo fluoridový gel na předpis, abyste zvýšili příjem fluoridu.

3. Potřeboval(a) jsem během posledního roku výplň zubu?
Jestliže vám v poslední době aplikoval zubní lékař výplň zubu, hrozí vám podle doktorky Gluchové vyšší riziko. „Pokud jste typ člověka, kterému zubní lékař obvykle dělá jednu [výplň] za rok nebo za dva roky, něco se děje a potřebujete dodatečný přísun fluoridu,“ říká doktorka Gluchová.

4. Mám umělé zubní korunky nebo můstky?
Zuby opatřené umělými korunkami nejsou proti zubnímu kazu zcela chráněny. Dokud zbývá nějaká část vlastního zubu, je tento zub ohrožen zubním kazem. „Pokud máte umělou korunku nebo můstek s korunkou, pak v místech, kde se korunka stýká se zubem, hrozí vznik zubního kazu a potřebujete fluorid,“ vysvětluje doktorka Gluchová.

5. Nosím zubní rovnátka?
„Mnoho teenagerů a dospělých nosí ortodontické aparáty. Na nich se zachytává spousta bakterií, které se čištěním zubů obtížně odstraňují,“ upozorňuje doktorka Gluchová. „Lidem se mohou kazit zuby kolem zámečků, a proto doporučujeme fluoridové ústní vody a gely, které podporují remineralizaci zubů.“

6. Podstupuji nebo podstoupil(a) jsem léčbu ozařováním v oblasti hlavy a krku?
Dospělým, kteří musejí chodit na ozařování hlavy a krku, hrozí velmi vysoké riziko zubního kazu, protože záření ničí jejich slinné žlázy, takže pak trpí suchem v ústech. Sliny bojují proti zubnímu kazu, takže lidé, kteří mají sucho v ústech, jsou zubním kazem více ohroženi.

„Před ozařováním pacientům odborně vyčistíme zuby a podáváme jim zvýšené dávky fluoridu,“ vysvětluje doktorka Gluchová. „Po skončení terapie nedochází k regeneraci slinných žláz, takže sucho v ústech představuje trvalý stav. Doporučujeme, aby tito lidé chodili jednou za dva až tři měsíce k zubnímu lékaři a stále užívali doplňkové dávky fluoridu.“

Co dělat

Bez ohledu na míru ohrožení zubním kazem by všichni dospělí měli používat fluoridovou zubní pastu. V běžném prodeji jsou také k dostání fluoridové ústní vody, které lze používat jednou nebo dvakrát denně. Množství fluoridu v zubní pastě je asi 1 000 ppm, v ústní vodě přibližně 250 ppm.

Pokud si myslíte, že vám hrozí vysoké riziko zubního kazu, zeptejte se v zubní ordinaci na možnost fluoridové léčby. Během této léčebné kúry vám zubní lékař nebo dentální hygienistka osuší zuby a buď na ně nanesou gel, nebo naplní gelem či pěnou speciální aplikátory, které vypadají jako chrániče zubů, a vloží vám je do úst na dobu jedné až čtyř minut. Také vám mohou lak nebo gel nanést na krčky zubů. Budete požádáni, abyste po ukončení aplikace po dobu 30 minut nic nejedli ani nepili a nekouřili. Fluoridové ošetření v zubní ordinaci poskytuje vysoké dávky fluoridu na úrovni 9 000 až 20 000 ppm, v závislosti na konkrétním typu.

Fluoridovou léčbu můžete též aplikovat každý den doma. Množství fluoridu obsažené v příslušných přípravcích – což jsou obvykle fluoridové gely na předpis – se pohybuje od 1 000 ppm do 5 000 ppm. Váš zubní lékař nebo dentální hygienistka vám může tyto přípravky předepsat na základě vašich konkrétních potřeb a míry rizika zubního kazu.

Nezapomeňte požádat personál zubní ordinace o posouzení, jak velké riziko zubního kazu vám hrozí. Zubní lékař nebo dentální hygienistka vám předepíše fluoridové přípravky a doporučí vám, abyste ke snížení pravděpodobnosti vzniku nových zubních kazů dodržovali správné hygienické návyky, omezili svačiny a příjem sacharidů a používali antimikrobiální výrobky.

„Dospělí by měli mít pocit jistoty, že stárnutí nemusí být doprovázeno problémy se zuby,“ říká doktorka Gluchová. „Díky užívání fluoridu a dalším preventivním programům lze zajistit, že si dospělí i s přibývajícím věkem zachovají zdravé zuby.“

© 2001–2002 InteliHealth Inc. Všechna práva vyhrazena.

Naposledy aktualizováno: 13. 11. 2001

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Onemocnění dásní – kvíz

Onemocnění dásní – kvíz

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.