Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

S bublinkami nebo bez? Tak jako tak, znamená to problém pro zuby

V různých částech Severní Ameriky se jim říká odlišně, třeba „soda“ na severovýchodě USA nebo „kola“ v jižních částech.

Obyvatelé Severní Ameriky označují slazené a sycené nealkoholické nápoje různě. Bez ohledu na název mohou tyto nápoje být významným zdrojem vážných problémů týkajících se zdraví ústní dutiny.

Nealkoholické ochucené nápoje patří mezi nejvýznamnější potraviny způsobující zubní kaz u všech věkových kategorií jejich konzumentů. Kyseliny a zbytkové sladkokyselé produkty, které se nacházejí v ochucených nápojích, oslabují zubní sklovinu a přispívají k tvorbě kazů. V extrémních případech může oslabená sklovina v kombinaci se špatným čištěním, skřípáním zuby nebo jinými neduhy vést až ke ztrátě zubu.

Nápoje bez cukru, které tvoří zhruba jen 14 % spotřeby všech nealkoholických nápojů, jsou méně agresivní.1 Ovšem i ony jsou kyselé a mohou způsobovat problémy.

Pijeme stále víc
Ve Spojených státech se dramaticky zvýšila spotřeba ochucených nápojů u všech věkových skupin, zejména však u dětí a dospívajících. Problém narostl do takových rozměrů, že organizace, jako je například Americká pediatrická akademie (AAP), začaly bít na poplach a upozorňovat na rizika.

Kolik školáků pije ochucené nealkoholické nápoje? Dle odhadů 50 až 80 % školáků pije aspoň jeden nealkoholický nápoj denně. Přinejmenším jedno z pěti dětí vypije denně minimálně čtyři ochucené nápoje.2

Někteří mladí vypijí dokonce až 12 nealkoholických nápojů za den.3

A větší balení nápojů tento problém ještě prohlubují. Objem běžného nealkoholického nápoje se zvětšil z přibližně 180 ml v 50. letech na zhruba 550 ml v 90. letech minulého století.

Děti a dospívající nejsou jedinými ohroženými skupinami. Dlouhodobá konzumace ochucených nápojů má kumulativní účinek na zubní sklovinu. A protože se prodlužuje délka života, bude pravděpodobně i více lidí vystaveno možným problémům.

Co dělat
Pro děti, adolescenty i dospělé bude přínosné, pokud omezí počet ochucených nealkoholických nápojů, které konzumují. Též jim mohou pomoci účinné terapie v rámci péče o ústní dutinu. Níže je několik rad, kterými se můžete řídit.

  • Nahraďte slazené nápoje: Naplňte chladničku nápoji se sníženým obsahem cukru a kyselin, jako je voda, mléko nebo 100% ovocný džus. Pijte je vy sami a podpořte v jejich pití i své děti.
  • Vyplachujte si ústa vodou: Po vypití ochuceného slazeného nápoje si vypláchněte ústa čistou vodou. Tím odstraníte zbytky nápoje, které by mohly mít za následek delší působení kyselin na zubní sklovinu.
  • Používejte zubní pastu a ústní vodu s fluoridem: Fluorid snižuje výskyt zubního kazu a posiluje zubní sklovinu. Proto při čištění zubů používejte pastu s obsahem fluoridu, jako je například Colgate® Total®. Pomáhá také vyplachování úst vodou s obsahem fluoridu. Zubní lékař vám může doporučit volně prodejnou ústní vodu nebo předepsat typ se silnějším účinkem, pokud je stav závažnější. Může vám rovněž předepsat speciální zubní pastu se zvýšeným obsahem fluoridu.
  • Dopřejte si profesionální aplikaci fluoridu: Dentální hygienistka vám může aplikovat fluorid v podobě pěny, gelu nebo ústní vody.

Ochucené nápoje jsou zátěží pro vaše zuby. Omezením množství vypitých ochucených nápojů, správnou péčí o ústní dutinu a vyhledáním pomoci zubního lékaře a dentální hygienistky můžete účinek těchto nápojů potlačit a radovat se ze zdravějšího chrupu.

11Harnack L, Stang J, Story M. Soft drink consumption among US children and adolescents: Nutritional consequences. Journal of the American Dietetic Association 1999; 99:436-444.

22Gleason P, Suitor C. Childrens diets in the mid 1990s: Dietary intake and its relationship with school meal participation. Alexandria, VA: US Department of Agriculture, Food and Nutrition Service, Office of Analysis, Nutrition and Evaluation; 2001.

3Brimacombe C. The effect of extensive consumption of soda pop on the permanent dentition: A case report. Northwest Dentistry 2001; 80:23-25.

Související videa

Jak správně používat dentální nit

Jak správně používat dentální nit

Přečtěte si jednoduché pokyny k účinnému používání dentální nitě.

Související průvodci

Průvodce správným čištěním zubů

Průvodce správným čištěním zubů

Vyzkoušejte si svůj um při čištění zubů prostřednictvím naší ZÁBAVNÉ 3D aplikace.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.