Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co je stres a jak působí na zdraví ústní dutiny

V současné ekonomicky nepříznivé době je míra nezaměstnanosti na nejvyšší úrovni od dob tzv. Velké deprese a mnoho Američanů trpí stresem. Bez patřičné léčby může stres nepříznivě působit na duševní i fyzické zdraví, včetně zdraví ústní dutiny.

Stres je definován jako fyziologická odezva na situace nebo problémy, které mohou mít nepříznivý vliv na duševní rozpoložení a tělesný stav člověka. Existují čtyři druhy stresu: eustres, distres, hypostres a hyperstres.

  • Eustres je pozitivní forma stresu. Je to motivující druh stresu, který člověku umožňuje dokončit určitý projekt nebo úlohu.
  • Distres je nežádoucí druh stresu, který na lidi nepříznivě působí prostřednictvím strachu, frustrace a někdy i zloby.
  • Hypostres nastává, když někdo nezažívá pozitivní stres. Hypostres může vést k dalším problémům; člověk propadá nudě a beznaději.
  • Hyperstres je výsledkem nadměrné zátěže a nastává například tehdy, když je někdo pod přílišným tlakem, aby dodržel stanovené lhůty.

Jak uvádí David Cochran, DDS, PhD, předseda Americké parodontologické akademie a vedoucí oddělení parodontologie ve Středisku zdravotních věd Texaské univerzity v San Antoniu, čím dál více lidí se při stresu uchyluje ke zlozvykům, které mohou nepříznivě působit na zdraví jejich ústní dutiny, například k užívání tabáku nebo alkoholu. Rizikové faktory, jako jsou tabák a alkohol, mohou mít nepříznivý dopad na rozvoj onemocnění parodontu.

Studie publikovaná v roce 2007 v odborném časopise Journal of Periodontology uvádí, že stres zhoršuje úroveň hygieny ústní dutiny. Padesát šest procent účastníků této studie

uvedlo, že stres nepříznivě působí na jejich schopnost účinně si čistit chrup zubním kartáčkem a pastou a dentální nití. Když jsou lidé ve stresu, je vyplavován hormon kortizol. Zvýšená hladina kortizolu může vést k onemocnění parodontu.
Stres může nepříznivě ovlivnit zdraví ústní dutiny tím, že způsobuje tyto problémy týkající se ústní dutiny:

1. Vznik aft — to jsou malé vřídky, které se tvoří v ústech v důsledku působení virů a bakterií a kvůli nedostatečné činnosti imunitního systému.

2. Syndrom čelistního kloubu / bruxismus — lidé ve stresu mohou trpět problémy s čelistním (temporomandibulárním) kloubem a žvýkacími svaly a také mohou během dne nebo ve spánku skřípat nebo zatínat zuby.

3. Sucho v ústech — stres může nepříznivě ovlivňovat produkci slin v ústech. Některé léky mohou tento vliv na vylučování slin ještě zesilovat.

4. Onemocnění dásní — existuje několik studií, které uvádějí, že stres může nepříznivě působit na schopnost lidí řádně doma provádět úkony ústní hygieny.

Toto je jen několik příkladů nepříznivých účinků stresu souvisejících s ústní dutinou. Pokud trpíte kterýmkoli z těchto problémů, poraďte se se svým zubním lékařem. Pokuste se zbavit stresu konzumací výživné stravy, správným množstvím spánku každou noc a cvičením vedoucím ke snížení úzkosti a napětí.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Ochránce úsměvu

Ochránce úsměvu

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.