Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co jsou umělé korunky a můstky?

Umělé korunky a většina můstků patří mezi fixní zubní náhrady. Na rozdíl od vyjímatelných pomůcek, jako jsou zubní protézy, které můžete z úst vyjmout a každý den vyčistit, jsou umělé korunky a můstky nalepeny na stávající zuby nebo implantáty a může je odstranit pouze zubní lékař.

Jak fungují umělé korunky?
Umělá korunka slouží k úplnému překrytí poškozeného zubu. Kromě posílení poškozeného zubu lze korunkou zlepšit jeho vzhled, tvar nebo zarovnání s ostatními zuby. Korunku lze také umístit na horní část implantátu, čímž je zajištěno, že se implantát tvarem a strukturou co nejvíce podobá běžnému zubu a poskytuje obdobnou funkci. Porcelánové nebo keramické korunky lze přizpůsobit barvě vašich vlastních zubů. Mezi další materiály patří zlato a kovové slitiny, akrylová pryskyřice a keramika. Uvedené slitiny jsou obecně pevnější než porcelán a lze je doporučit pro zadní zuby. Často je používán porcelán připevněný ke kovovému plášti, protože je pevný a zároveň dobře vypadá.

Zubní lékař může doporučit použití umělé korunky v těchto případech:

  • Náhrada velké výplně, pokud už nezbývá dostatečně velká část zubu
  • Ochrana slabého zubu před prasknutím
  • Oprava zlomeného nebo prasklého zubu
  • Připojení můstku
  • Překrytí dentálního implantátu
  • Překrytí zubu, který má nežádoucí zbarvení nebo tvar
  • Překrytí zubu po ošetření kořenového kanálku

Jak fungují dentální můstky?
Pokud vám chybí jeden nebo více zubů, zubní lékař vám může doporučit použití můstku. Mezery po chybějících zubech mají za následek to, že zbývající zuby se přetočí nebo posunou do prázdného místa. Důsledkem je špatný skus. Nerovnováha způsobená chybějícími zuby může také vést k onemocnění dásní a syndromu čelistního kloubu.

Můstky obvykle slouží k náhradě jednoho nebo více chybějících zubů. Překlenují mezeru po chybějících zubech. Můstky se nalepují pomocí cementu na přirozené zuby nebo implantáty kolem této mezery. Tyto zuby, kterým se říká pilíře nebo nosné zuby, slouží k ukotvení můstku. Náhradní zub, tzv. mezičlen, se připevní ke korunkám, které kryjí nosné zuby. Stejně jako v případě korunek existuje celá řada materiálů, ze kterých se můstky vyrábějí. Zubní lékař vám může pomoci při rozhodování, který z nich použít, a to na základě umístění chybějícího zubu (nebo zubů), jeho funkce, estetických aspektů a ceny. Porcelánové nebo keramické můstky lze přizpůsobit barvě vašich vlastních zubů.

Jak se umělé korunky a můstky zhotovují?
Předtím, než lze vyrobit umělou korunku nebo můstek, musí se zub (nebo zuby) zmenšit, aby korunka nebo můstek správně přiléhaly. Po zbroušení zubu/zubů vytvoří zubní lékař otisk, jenž slouží jako přesný model, podle kterého se korunka nebo můstek zhotoví. V případě použití porcelánu zubní lékař určí správný odstín korunky nebo můstku tak, aby odpovídal barvě vašich stávajících zubů.

Pomocí vytvořeného otisku poté zubní laboratoř vyrobí z materiálu určeného zubním lékařem vaši korunku nebo můstek. Než bude dokončena trvalá korunka nebo můstek, připravený zub se překryje dočasnou korunkou nebo můstkem. Když je trvalá korunka nebo můstek k dispozici, dočasná korunka nebo můstek se odstraní a na připravený zub nebo zuby se nalepí nová korunka nebo můstek.

Jak dlouho umělé korunky nebo můstky vydrží?
Přestože mohou umělé korunky a můstky vydržet po celý život, někdy se přece jen uvolní nebo vypadnou. Nejdůležitějším opatřením, které můžete udělat, abyste zajistili, že vám korunka nebo můstek dlouho vydrží, je dbát na dobrou ústní hygienu. Můstek může ztratit svou oporu v případě, že jsou kost nebo zuby, které jej drží na místě, poškozeny dentálním onemocněním. Udržujte si dásně a zuby zdravé – čistěte je dvakrát denně zubním kartáčkem a fluoridovou zubní pastou a jednou za den dentální nití. Také pravidelně choďte k zubnímu lékaři a dentální hygienistce na prohlídky a odborné čištění chrupu.

Abyste zabránili poškození nové korunky nebo můstku, nekousejte tvrdé potraviny, led ani jiné tvrdé předměty.

Umělé korunky
Porcelain Gold
Úplná korunka z porcelánu ve spojení s kovem. Úplná litá korunka ze zlata.
Můstky
Space Bridge Cemented
Jsou připraveny zuby kolem mezery. Můstek se upevní a upraví, aby dobře a pohodlně seděl. Můstek se přilepí na své místo.

Související články

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.