Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

O zubních korunkách podrobněji

Ve Spojených státech a na celém světě jsou miliony lidí, kteří mají umělou zubní korunku, jež nahrazuje chybějící nebo zesiluje oslabený zub. Umělá zubní korunka je dentální materiál, který je aplikován na vrchní část zubu, aby jej chránil a posílil.

Druhy materiálů na výrobu zubních korunek
Zubní korunky se vyrábějí ze čtyř různých druhů materiálu:
1. Celokeramické (na bázi porcelánu).
2. Porcelán ve spojení s kovem.
3. Slitiny zlata.
4. Slitiny obecných kovů.

Celokeramické korunky jsou vyrobeny z výplňového materiálu na bázi porcelánu a doporučují se pro obnovu předních zubů, protože jejich barva nejlépe splývá s barvou přirozených zubů. Zubní lékař nebo odborník na protetickou stomatologii vám bude možná muset odbrousit část zubu, aby mohl porcelán na zub připevnit; tento materiál může být při silném skusu křehký, ale zároveň je velmi odolný vůči opotřebení.

Porcelán ve spojení s kovem je připevněn na kovový podklad. Poskytuje zubům pevnost a zároveň zuby kvalitně utěsní, takže do nich nepronikají kyseliny a snižuje se tak opakovaný výskyt zubního kazu. Náhrada vyrobená z porcelánu v kombinaci s kovem je pevnější než samotný porcelán. Zubní lékař nebo odborník na protetickou stomatologii vám odbrousí jen malou část zubu, ale přesto je tato náhrada velmi trvanlivá a pevná.

Slitiny zlata jsou tvořeny zlatem, mědí a dalšími kovy a představují pevný materiál, který na zubu dobře drží. Slitina zlata je odolná vůči opotřebení a lámání a neodírá zuby, s nimiž přichází do styku. Tento materiál je vysoce biokompatibilní s tkání dásně.

Slitiny obecných kovů obsahují neušlechtilé kovy, které poskytují korunce a zubu velkou pevnost a jsou vysoce odolné vůči korozi. Při přípravě zubu na aplikaci korunky ze slitin obecných kovů vám zubní lékař nebo odborník na protetickou stomatologii odbrousí minimální množství zdravé struktury zubu. Tento materiál je odolný vůči oděru a šetrný k zubům, které na něj dosedají.

Nová technologie výroby zubních korunek
Technologie CAD/CAM je technologie počítačem navrhovaného projektování a výroby. Tato technologie pomáhá zubním lékařům a technikům v zubní laboratoři při zhotovování přesných tvarů a velikostí zubních náhrad, mezi které patří náhrady typu inlay a onlay, korunky a můstky. Trojrozměrný obraz vašich zubů a dásní umožňuje zubnímu lékaři nebo odborníkovi na protetickou stomatologii vytvořit přesný tvar zubní náhrady nebo korunky. Tato technologie je dosti nákladná a ne každý zubní lékař ji má ve své ordinaci k dispozici. Technologie CAD/CAM však zkracuje dobu, kterou musíte strávit v ordinaci, a je velmi moderní.

Proč je zapotřebí umělá zubní korunka?
Aby mohl zubní lékař doporučit nejvhodnější zubní korunku, musí nejprve zjistit, zda se v ústech pacienta nevyskytuje některý z následujících faktorů: Pacient má zlomený zub, opotřebený zub se zeslabenou vrstvou zubní skloviny nebo mu určitý zub chybí, takže mu byl doporučen zubní můstek, pacient prodělal ošetření kořenového kanálku a dotyčný zub je nutno překrýt umělou korunkou, aby se zlepšil jeho vzhled a aby byl zakryt dentální implantát.

Jaké jsou další kroky?
Pokud vám zubní lékař doporučil zubní korunku, proberte s ním, které dentální materiály chce ke zhotovení a nasazení zubní korunky použít. Pak se ho zeptejte, jak dlouho bude aplikace zubní korunky trvat a co máte udělat, aby všechno proběhlo hladce.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.